Kategori
Artistet-big

ANXHELA PERISTERI

Anxhela Peristeri numëron rreth 21 vite karrierë aktive në muzikë me një aktivitet të shtruar mes Shqipërisë, Greqisë e diasporës. Një personalitet i botës së spektakleve shqiptare duke renditur “Miss Albania 2001”, “Your face sounds familiar”, “C’est la vie” etj… Në vitin 2004 publikon albumin e saj të parë “Për ju” ku ndodhen HIT-et “Ishe mbret”, “Prapë do t’i lutem”, “1001 djem” etj… Pjesëmarrëse në festivale në mbarë trojet shqipfolëse si: “Top Fest”, “Festivali i Rtsh”, “Mikrofoni i Artë”, “Nota Fest”, “Kënga Magjike”. Në vitin 2020 shpallet kampione e “Festivalit të 59-të të RTSH” me këngën “Karma” dhe në maj të 2021 përfaqëson Shqipërinë në “Eurovision”, ku arrin me sukses në finale. Në vitin 2022 publikon mini albumin (EP) “N’Tiranë) i cili i paraprin koncertit të saj të dytë recital “Aromë gruaje”. Pjesëmarrëse për herë të shtatë në “Kënga Magjike” ku në vitin 2017 shapllet kampione me këngën “E çmendur”.

Home