18.04.21
Havale për Havale. Gerta Mahmutaj “XING” me Ardit Gjebrean?

Gerta Mahmutaj është këngëtarja që ka çelur siparin e katëgorisë BIG në javën e 5-të të konkurrimit. Gerta Mahmutaj ka qenë pjesë e festivalit që prej vitit 2009 dhe numëron 6 pjesëmarrje. Këtë vit ajo konkurron me këngën “Havale” me tekst të Endrit Mumajesi (MUMA) dhe produksion nga Kledi Bahiti. Titulli I këngës së saj ngjall polemika për faktin se të sjell në kujtesë këngën po me të njëjtin titull nga Ardit Gjebrea “Havale”.

E pyetur nga redaksia e Këngës Magjike nëse ka “kopjuar” apo nëse është “frymëzuar: nga “Havale-ja” e Gjebreas, ajo jep përgjigjen:
“Kur lexova tekstin dhe fjalën “havale” direkt më shkoi mendja tek kënga e Arditit. I thashë Mumës ndoshta mund të kemi përplasje, por u menduam dhe vendosëm për po. Në fund të fundit kjo është gjuha shqipe, fjalët këto janë, e për më tepër ne po e sjellim në një kuptim dhe kohë tjetër.
Kënga e Arditit thotë “Havale m’u bëre”, ndërsa e imja “S’te bëhem havale”.

Gerta po ashtu tregoi momentet në studio. Ajo tregoi se ka qenë mjaft kërkuese në këtë projekt, ndonëse fillimisht dyshuese edhe pse partneri I saj John Van Ride ka qene mbështetja më e madhe.
Kënga është e rrymës pop-folk dhe e pyetur nëse do të ndihet e paragjykuar ajo thotë:
“Njerëzit nga natyra janë paragjykues dhe janë mësuar të të shohin me një model të caktuar. Në rastin tim kam dëshirë të eksperimentoj, të guxoj me gjëra që s’i kam bërë më përpara, pasi nuk mund të bëj gjithnjë të njëjtat gjëra, por kam bindjen që kënga ime do të pëlqehet në masë.”

Një gjë është pak, por e sigurt, Gerta Mahmutaj kësaj here “do të na bëhet havale” me ritëm.

Artikuj Të Tjerë

“Walter Ricci sjell Napolin në Shqipëri”

“Walter Ricci sjell Napolin në Shqipëri”

Walter Ricci është një këngëtar napoletan i rrymës jazz/soul. Kantautori është mahnitur nga jazz dhe stilet e shumta të kësaj rryme që kur filloi të dëgjonte gjigandë të tjerë si Frank Sinatra, Tony Bennett dhe Ella Fitzgerald në moshën 8 vjeç. Ai filloi karrierën e...

read more
Nga Kroacia në Shqipëri. Po vjen Martina Majerle.

Nga Kroacia në Shqipëri. Po vjen Martina Majerle.

Tanimë është bërë traditë që Kënga Magjike të ketë një “frymë internacionale”.  Edhe këtë edicion diversiteti nuk mungon. Këngëtarja që viztion Shqipërinë për herë të parë është këngëtarja nga Kroacia Martina Majerle. Kush është artistja që prezanton këngën e saj këtë...

read more
“Një kantautor si Alban Ramosaj”.

“Një kantautor si Alban Ramosaj”.

Alban Ramosaj është një këngëtar i cili sjell gjithnjë materiale të ndryshme dhe “eksperimentale”.  Pas 5 vitesh rikthehet në edicionin e 22 të Kënga Magjike. Këtë vit Ramosaj vjen si kantautor me këngën “Thikat e mia”. Kënga është kompozim i tiji, ndërsa produksioni...

read more
“Jetike” Semi Jaupaj ndahet nga Bojken Lako.

“Jetike” Semi Jaupaj ndahet nga Bojken Lako.

Semi Jaupaj është këngëtarja që rikthehet në edicionin e 22 të Kënga Magjike, pas 6 vitesh mungesë. Pjesëmarrja e saj e fundit ka qenë në vitin 2015 me këngën “Veç lotët” ku fitoi çmimin “Tendencë”. Këtë edicion Semi vjen me “Jetike”, një baladë nga Flori Mumajesi.Në...

read more