“Mirë se vini në “Kënga Magjike”!

Kënga është trupi, e magjia është shpirti i “Kënga Magjike”.

Në këto 23 vite misioni i “Kënga Magjike”, ka qenë i njejtë me energjinë krijuese…t’i japë jetë artit.

Historinë e përbëjnë ngjarjet, e ngjarjet tona jeni pikërisht ju, këngëtarë, poetë, producentë dhe ju dashamirës të muzikës së mirë.

“Kënga Magjike” është shtëpia ku arti fle, e ku historia shënohet me motivin e ndjesisë krijuese. Në këto 23 vite jetë misioni ynë ka qenë dhe është lartësimi i muzikës.

23 vite krijimtari, eksperimentim, risi, revolucion, muzikë e pastër ju dedikohen vetëm juve.

Ju ftojmë që së bashku të udhëtojmë në 23 vite histori muzikore, në çdo edicion…

Le ta jetojmë së bashku magjinë!

Kënga Magjike 2021

Situata pandemike që mbërtheu mbarë botën pati ndikim edhe në zhvillimin e netëve finale për edicionin Kënga Magjike 2021. Vendndodhja këtë herë nuk ishte Pallati…

Kënga Magjike 2019

Edicioni Kënga Magjike 2019 shtrin kufijtë gjeografikë. Këngëtarë nga e gjithë bota bëhen pjesë e magjisë shqiptare, duke shtuar edhe çmimet Best Big International dhe…

Kënga Magjike 2018

Për të celebruar edicionin e 20-të të Kënga Magjike në natën e parë të festivalit u ngjitën në skenën e Pallatit të Kongreseve 20 fëmijë…

Kënga Magjike 2017

20 artistë finalistë u ngjitën në skenën e madhe të Pallatit të Kongreseve në edicionin Kënga Magjike 2017.Ndërsa kënga përmbyllëse sipas traditës ishte fituesja e…

Kënga Magjike 2016

Edicioni i 18-të i Festivalit Kënga Magjike 2016 solli një koncept krejt të ri, duke i ndarë këngëtarët pjesëmarrës në dy kategori: BIG dhe New…

Kënga Magjike 2015

Edicioni i 17-të i Festivalit Kënga Magjike rikthen të kënduarin live në skenën e Pallatit të Kongreseve, skenografia e të cilit edhe këtë vit u…

Kënga Magjike 2014

Spektatorët në sallë dhe artistët në skenën e Festivalit Kënga Magjike 2014 përjetuan një fluturim në hapësirë në një skenografi të konceptuar si një anije…

Kënga Magjike 2013

Kënga Magjike 2013 ndjek tashmë suksesin e viteve paraardhëse, si një festival i afirmuar me pjesëmarrje të gjerë të artistëve nga Shqipëria dhe diaspora, një…

Kënga Magjike 2012

Skenografi moderne, muzikë cilësore dhe dy prezantuese sharmante në krah të shoë man-it Ardit Gjebrea në edicionin Kënga Magjike 2012.Në fakt këta janë vetëm disa…

Kënga Magjike 2011

Kënga Magjike 2011 solli në Shqipëri një prej figurave më të popullarizuara të momentit, aktoren turke Songul Oden, e njohur si “Gymysh”, një nga rolet…

Kënga Magjike 2010

Viti 2010 mund të konsiderohet jo vetëm festivali i këngëve, por edhe i performancave realizuar nga këngëtarët pjesëmarrës në skenën e Pallatit të Kongreseve.Për herë…

Kënga Magjike 2009

Kënga Magjike 2009 u mbajt në sallën e pallatit te Kongreseve sërish në muajin Nëntor. Një festival që vijon të jetë i pasqyruar në të…

Kënga Magjike 2008

Për herë të parë në vitin 2008 skenografia e Festivalit Kenga Magjike mban vulën e mjeshtrit të RAI-t Gaetano Castelli, i cili paraqet një stil…

Kënga Magjike 2007

Kënga Magjike 2007 thyen çdo rekord televiziv të deratëhershëm të transmetimit të një festivali shqiptar. TV Klan, RTV21, Alsat – Maqedoni, Ora News, STV dhe…

Kënga Magjike 2006

Viti 2006 shënon sukses në cilësinë e këngëve pjesëmarrëse si dhe në transmetimin televiziv të Festivalit Kënga Magjike.Në fazën e parë, xhiruar në ambientet e…

Kënga Magjike 2005

Ky edicion është cilësuar si festivali i ndryshimeve të mëdha. Këto ndryshime u reflektuan, jo vetëm në përmbajtjen dhe formën e festivalit, por edhe në…

Kënga Magjike 2004

Edicioni i 6-të u zhvillua në Prishtinë, Kosovë. Për herë të parë Festivali Magjik kalon kufijtë gjeografikë në Kosovë me misionin e vetëm që t’i…

Kënga Magjike 2003

Që prej vitit 2003 Festivali Kënga Magjike zhvillohet në Televizionin Klan. Emra ndërkombëtarë do të ngjiteshin në skenën magjike për të prezantuar netët finale të…

Kënga Magjike 2002

Në strukturën e këtij edicionin risia do të ishin çmimet e shumta si: Çmimi i Intrepretimit, Çmimi i Look-ut, Çmimi Millenium,  Çmimi Hit, Çmimi Magjia…

Kënga Magjike 2001

Duket se në vitin 2000 bukuroshja gjermane Sabine Blumayer do të krijonte një fenomen, që më  pas u kthye në traditë. E kështu ndodhi edhe…

Kënga Magjike 2000

Festivali do të shënonte një eveniment të pakrahasueshëm dhe plot surpriza. Rikthehet në skenë pas një mungese 15-vjeçare bylbyli i Kosovës, Nexhmije Pagarusha. Përveç pozicionit…

Kënga Magjike 1999

Festivali Kënga Magjike ideuar nga Ardit Gjebrea lindi në nëntor të vitit 1999 si një Festival alternativ i muzikës së lehtë shqiptare. Edicioni i parë…