Kategori
Histori-timeline

Kënga Magjike 2015

Edicioni i 17-të i Festivalit Kënga Magjike rikthen të kënduarin live në skenën e Pallatit të Kongreseve, skenografia e të cilit edhe këtë vit u kurua mjeshtërisht nga Gaetano Castelli.
Bashkëprezantuese, në krah të Gjebreas, shfaqet më e bukura e shqiptareve për vitin 2008, “Miss Shqipëria” Almeda Abazi.
Të ftuar specialë në Kënga Magjike 2015 ishte iluzionisti italian Ottavio Belli dhe 15 vjeçari me famë ndërkombëtare, Omar Arnaout. Ai ka ndezur sallën me këngët e tij “Beautiful life” dhe “Buleria”
Pas fitores në edicionin e kaluar, Aurela Gaçe thotë “Akoma jo”, dhe pikërisht me këtë baladë, rrëmben sërish çmimin e parë në“Kënga Magjike 2015”.
Aurela Gaçe mban kështu rekordin, tre herë fituese në historikun e këtij festivali. Në vitin 2007 Aurela Gaçe ka fituar çmimin e parë me këngën “Hape veten”.

Home