Kategori
Histori-timeline

Kënga Magjike 2017

20 artistë finalistë u ngjitën në skenën e madhe të Pallatit të Kongreseve në edicionin Kënga Magjike 2017.
Ndërsa kënga përmbyllëse sipas traditës ishte fituesja e çmimit të parë; Anxhela Peristeri me këngën “E çmendur”, si më e votuara prej artistëve.
Dy prezantueset televizive Arjola Shehu dhe Nevina Shtylla ishin bashkëprezantuese me Ardit Gjebrean përgjatë tri netëve të festivalit.
Emocione përcolli dueti përshëndetës “Për ty”, kënduar nga Anna & Ardit Gjebrea, një këngë që dëgjohet për herë të parë në festivalin Kënga Magjike.
Formula e prezantuar për herë të parë në edicionin e kaluar, ku artistët ndaheshin në kategori: Big dhe Neë Artist vijon suksesshëm edhe në Kënga Magjike, duke zbuluar zëra të rinj mjaft të talentuar.
Anëtarët e jurisë Ulis Krajka, DJ Sardi, Venera Lumani, Juliana Pasha dhe Olti Curri shpallën fitues të kategorisë Neë Artist këngëtarin shqiptar, ardhur nga Australia John Shahu, me këngën “Medicine”.
Regjia e festivalit në këtë edicion mban emrin Aldon Lipe.

Home